C + O2 = CO2 + Ca(OH)2 = CaCO3 + H2O M CaCO3 = 12+40+3*16 = 100 g/mol 1 mol C...........100 g CaCO3 5 kmoli C...................x kg CaCO3 x = 500 kg CaCO3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!