👤

URGENT DAU COROANA SI 20 PCTE: SI Un mobil merge cu o viteza de 50km /h si parcurge 3 km . Cat timp dureaza miscarea?

Răspuns :

Se dau: v = 50 km/ h
d = 3 km
Se cere: t = ?
Rezolvare: v = d/ t => t = d / v <=> t = 3km / 50 km/h => t = 0,06h => t = 0,06 h • 3600s => t = 216s.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari