👤

Se amestecă 200 g soluție 20% cu 300 g soluție 30%. Soluția obținută după amestecare are concentrația procentuală:

Răspuns :

md1=200g
c1=20%
md2=300g
c2=30%
c(final)=?
md1=40g
md2=90g
c(final)=md1+md2/ms1+ms2 x 100 = 40+90/200+300 x 100  =130/500 x 100=26%