Răspuns :
3 H2 + N2 = 2 NH3
M H2 = 2 g/mol
M NH3 = 17 g/mol
3*2 g H2.........2*17 g NH3
1920 g H2...........x
x = 10880 g NH3 = 10,88 kg NH3
M H2 = 2 g/mol
M NH3 = 17 g/mol
3*2 g H2.........2*17 g NH3
1920 g H2...........x
x = 10880 g NH3 = 10,88 kg NH3
Cu litera a notez necunoscuta
3H2+N2 = 2NH3
Masa relativa H2 = 2 g/mol
Masa relativa NH3 = 17 g/mol
3inmultit la 2 g H2.........2inmultit la 217 g NH3
1920 g H2...........a
a= 10880 g NH3 = 10,88 kg NH3
3H2+N2 = 2NH3
Masa relativa H2 = 2 g/mol
Masa relativa NH3 = 17 g/mol
3inmultit la 2 g H2.........2inmultit la 217 g NH3
1920 g H2...........a
a= 10880 g NH3 = 10,88 kg NH3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!