👤

Sa se afle volumul de dioxid de carbon care se degaja din arderea a 360kg de carbune de puritate 96%

Răspuns :

-calculez masa de C pur ,din puritate
p= m,px100/m,i---> 96= m,px100/360---> m,p=345,6kg

M,C= 12kg/kmol
Vm= 22,4m³/kmol

1kmol...............1kmol
C  +    O2----. >CO2
12kg................22,4m³
345,6kg...........x...........................calculeaza !!!!
M,C= 12kg/kmol
Vm= 22,4m³/kmol

1kmol...............1kmol
C  +    O2----. >CO2
12kg................22,4m³
345,6kg...........x...........................calculeaza !!!!