👤

Cat este Masa de sodiu care se combina cu 4,8 g de Oxigen(O2)?

Răspuns :

4×23   32
4Na + O2⇒2Na2O
xg      4,8g
MNa=ANa=23
MO2=2×AO=2×16=32g
x=4,8×4×23/32=calculeaza