👤

ZN reacționează cu 200 g soluție HCL 36,5%. Ce masa de ZnCl2 rezulta și câți l de H2 se degaja știind ca Zn=65g Cl=35,5g 1 mol=22,4 l

Răspuns :

M,HCl= 36,5g/mol
M,ZnCl2= 136g/mol
Vm= 22,4 l/mol

-calculez masa  si moli de acid din masa de solutie data:
c=mdx100/ms
36,5= mdx100/200g---> md =2x36,5gHCl------>
n=m/M= 2x36,5g/36,5g/mol=2mol HCl

-calculez masa de ZnCl2 si volumul de H2   din ecuatia

         2mol..............1mol............1mol
Zn   + 2HCl-----> ZnCl2     +   H2
          2mol........x=1mol..........y= 1mol

x=n= 1mol ZnCl2------> m=nxM= 1molx136g/mol=136gZnCl2
y=n=1molH2---------> V= 1molx22,4l/mol= 22,4 l H2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari