S + O2 = SO2 SO2 + 1/2 O2 = SO3 SO3 + H2O = H2SO4 M S = 32 g/mol M H2SO4 = 98 g/mol Reacțiile sunt mol la mol, astfel putem scrie: 32 g S..........98 g H2SO4 160 g S..................x x = 490 g H2SO4
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!