7,500 de tone= 7500 kg G= m*g unde g- acceleratie gravitationala m= masa G= 7500 kg*10N\kg= 75000 N g= 10N/kg Sper sa te ajute! Ideea e ca transformi in kg si apoi inmultesti cu 10. Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!