👤

Într-un cazan se află 25 litri apa (densitate = 1g / ml). Daca se adaugă in această cantitate de apa 2,5 kg piatra vanâtă,ce concentrație procentuală va avea soluția obținută?

VA ROG AJUTATI-MA MA ASCULTA MAINE


Răspuns :

V = 25L
d= m/v
m= 25 L/ 1 kg/L = 25 kg apa
md=2.5 kg piatra vanata
ms = md+m apa = 2.5 + 25 = 27.5 kg solutie
c=(md/ms)*100 
c=( 2.5/27.5 ) *100 = 9.09 %
d = m/V
25l = 25000 ml
m = d*V = 1*25000 = 25000 g = 25 kg apă
ms = md + m apă = 2,5+25 = 27,5 kg soluție
c = md*100/ms = 2,5*100/27,5 = 9,09%