👤

la combustia unui amestec format din doi alcooli monohidroxilici saturari omologi se consuma 84 dm^3 de oxigen (c.n.). Daca se face combustia unui amestec format din cate un mol din cei doi alcooli,se consuma 100.8 dm^3 de oxigen (c.n.). Sa se precizeze alcooli si raportul lor molar,stiind ca volumul de CO2 rezultat din arderea alcoolului superior e de patru ori mai mare decat volumul de CO2 rezultat din arderea celui inferior.

Răspuns :

n1 moli   CxH(2x+2)O + 3x/2 O2 ⇒ xCO2 + (x+1)H2O
n2 moli   C(x+1)H(2x+4)O + 3(x+1)/2 O2⇒(x+1)CO2 + (x+2)H2O
3xn1 + 3(x+1)n2 = 2·84/22,4     xn1+ (x+1)n2 = 2,5
3x + 3(x+1) = 2·100,8/22,4 = 9       2x + 1 = 3    x = 1
CH3-OH ;    CH3-CH2-OH
2n2 = 4n1     n2 = 2n1    n2/n1 = 2/1
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari