👤

Intr un balon cotat de 100 cmc se introduc 6 cmc solutie HCL 28% si densitate 1.142 g/cmc . se aduce balonul cotat la semn cu apa distilata.
sa se determine:a. C ni? cmi? cnf? cmf?


Răspuns :

ro = ms/V
ms = 6*1,142 = 6,852 g soluție HCl 28%
md = ms*c/100 = 6,852*28/100 = 1,918 g HCl
cM = md/(M*V) = 1,918/(36,5*0,006) = 8,75 M
6 cm3 = 0,006 l
cN = 1* cM = 8,75 N
cM2 = md/(M*V2) = 1,918/(36,5*0,1) = 0,525 M
cN2 = 1 * cM2 = 0,525 N
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari