👤

In 200 g solutie de sare se gasec 40 g sare.Ce concentratie procentuala are solutia?

Răspuns :

Păi
C= md (40g sare)x100 supra ms ( 200g soluție)
C= 4000 supra 200
C= 40 supra 2
C= 20%