Răspuns :
prin definitie, concentratia procentuala inseamna numarul de grame de substanta dizolvate in 100 grame de solutie
c/ 100 = masa dizolvata / masa solutie
masa solutiei = masa dizolvata + masa solventului
c/100 = md / (md+m apa)
considerand concentratia = 100%
100 / 100 = md / ( md+ mapa) = 1
rezulta ca md = md + m apa
md - md = m apa
m apa = 0
o solutie cu concentratia 100 este imposibila
c/ 100 = masa dizolvata / masa solutie
masa solutiei = masa dizolvata + masa solventului
c/100 = md / (md+m apa)
considerand concentratia = 100%
100 / 100 = md / ( md+ mapa) = 1
rezulta ca md = md + m apa
md - md = m apa
m apa = 0
o solutie cu concentratia 100 este imposibila
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!