Răspuns :
ms1=20g
c1=16%
ms2=30g
c2=18%
[tex]c1 = \frac{md1}{ms1} \times 100[/tex]
[tex]md1 = \frac{c1 \times ms1}{100} \times 100 [/tex]
[tex]md1 = \frac{16 \times 20}{100 } = 3.2 \: g[/tex]
[tex]c2 = \frac{md2}{ms2} \times 100[/tex]
[tex]md2 = \frac{c2 \times ms2}{100} [/tex]
[tex]md2 = \frac{18 \times 30}{100} = 5.4 \: g[/tex]
md=md1+md2=3,2+5,4=8,6 g
ms=ms1+ms2=20+30=50 g
[tex]c = \frac{md}{ms} \times 100[/tex]
[tex]c= \frac{8.6}{50} \times 100 = 17.2\%[/tex]
c1=16%
ms2=30g
c2=18%
[tex]c1 = \frac{md1}{ms1} \times 100[/tex]
[tex]md1 = \frac{c1 \times ms1}{100} \times 100 [/tex]
[tex]md1 = \frac{16 \times 20}{100 } = 3.2 \: g[/tex]
[tex]c2 = \frac{md2}{ms2} \times 100[/tex]
[tex]md2 = \frac{c2 \times ms2}{100} [/tex]
[tex]md2 = \frac{18 \times 30}{100} = 5.4 \: g[/tex]
md=md1+md2=3,2+5,4=8,6 g
ms=ms1+ms2=20+30=50 g
[tex]c = \frac{md}{ms} \times 100[/tex]
[tex]c= \frac{8.6}{50} \times 100 = 17.2\%[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!