CaO + H2SO4 = CaSO4 + H2O M CaSO4 = 136 g/mol M CaO = 56 g/mol 56 g CaO...........136 g CaSO4 11,2 g CaO.................x x = 27,2 g CaSO4 n = m/M = 27,2/136 = 0,2 moli CaSO4
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!