Un corp mic cu masa m=0,2 kg este suspendat de tavanul unui vagon care se deplasează rectiliniu si uniform,prin intermediul unui fir inextensibil cu masa neglijabila. La un moment dat vagonul frânează cu acceleratie constanta,iar firul formează cu verticala un unghi alfa=60 de grade . Valoarea accelerației de frânare este ...?(g=10)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!