👤

Știind că 18 kg de mere costa 54 de lei, cat costă 5 kg de mere, de același fel?

Prin metoda reduceri la unitate vă rogggggggggggg


Răspuns :

18 kg        54 lei
5 kg             x lei

faci proportie

18\5=54\x;   x=54*5 si tot supa lu 18 si calculeaza

18kg...................54lei
5kg......................x lei
x= 5×54 supra 18
x= 270 supra 18
x=15 lei

aceasta este regula de 3 simpla.