Răspuns :
KCl + AgNO3 = AgCl (precipitat) + KNO3
M KCl = 74,5 g/mol
M AgCl = 143,5 g/mol
74,5 g KCl...........143,5 g AgCl
x.............................14,35 g AgCl
x = 7,45 g KCl
m KNO3 = 20 - 7,45 = 12,55 g KNO3
% KCl = m KCl/m amestec * 100 = 7,45*100/20 = 37,25%
% KNO3 = m KNO3/m amestec * 100 = 12,55*100/20 = 62,75%
M KCl = 74,5 g/mol
M AgCl = 143,5 g/mol
74,5 g KCl...........143,5 g AgCl
x.............................14,35 g AgCl
x = 7,45 g KCl
m KNO3 = 20 - 7,45 = 12,55 g KNO3
% KCl = m KCl/m amestec * 100 = 7,45*100/20 = 37,25%
% KNO3 = m KNO3/m amestec * 100 = 12,55*100/20 = 62,75%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!