👤
KPKZE
a fost răspuns

1.Transformati a. 6 m/s = ? km/h b. 72 km/h = ? m/s
2.Daca un tren are de mers 450 km cu viteza 90 km/h , in cat timp ajunge ?

Dau Multe Puncte Si Coronita !!!


Răspuns :

1. km/h = m/s x 3.6  => 6 m/s=21,6 km/h

m/s = km/h ÷ 3.6  => 72 km/h = 20m/s


2. t = d/v => t=450/90= 5 h