👤

Calculati nr de electroni din 16g sulf

Răspuns :

M,S= 32g/mol
n(niu)= m/M= 16g/32g/mol= 0,5molS


1atomS are 16e
1mol at.S   are    16xNa electroni
0,5mol..................8xNa electroni---> 8x6,023x10²³ e=48,18x10²³ e

Na este numarul lui Avogadro, care indica cati e sunt in 1 mol atomi !
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari