Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2 puritatea = m pură/m impură * 100 m pură = 3,36*80/100 = 2,688 g Fe M Fe = 56 g/mol M FeCl2 = 127 g/mol 56 g Fe......127 g FeCl2 2,688 g Fe...........x x = 6,096 g FeCl2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!