👤

ce cantitate de soda caustica se afla in 400m3 de solutie de c=20%, iar densitatea 1,225 g pe cm3

Răspuns :

d = ms/V
ms = 1,225*400 = 490 g soluție sodă
c = md*100/ms
md = 490*20/100 = 98 g sodă