Răspuns :
5 kg ..... 20 lei
2 kg ..... x lei
5*x=2*20
5*x=40
x=40/5
x=8 lei
2 kg ..... x lei
5*x=2*20
5*x=40
x=40/5
x=8 lei
Cati lei costa un kg de mere?
20:5=4 lei
cati lei costa 2 kg de mere?
4x2=8 lei
20:5=4 lei
cati lei costa 2 kg de mere?
4x2=8 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!