👤

Calculați cantitatea de sare care trebuie adăugată peste 50 g saramură 10%, pentru a se dubla concentrația finală a soluției.

Va rog repede!!!!!!


Răspuns :

c = 10 % Ms= md • 100 50g•100
Md= 50 g ————- ———-
C. 10
0 de jos se simplifică cu 0 de și și rămâne 20 % • dublul adică 2 => 20 % • 2 = 40 %