cumpărat de la cofetărie două amandine și 3 ecleruri pentru care a plătit 24 RON iar prietena a ei Ioana a cumpărat 2 Mondene și 7 ecleruri care au costat 40 RON Cât costă un ecler dar o amandină rezolva asta prin metodă a comparației
Maria...2amandine....3ecleruri...24 lei Ioana....2amandine..7ecleruri...40 lei 4 ecleruri ...16 lei 16:4=4 lei costa un ecler 3x4=12 lei a cheltuit Maria pe eclere 24-12=12 lei costa doua amandine 12:2=6 lei costa o amandina
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!