👤

calculeaza concentratia procentuala pentru solutia de acid sulfuric cu volumul de 153 ml si densitatea de 1,3075g/ml care contine 80g de acid sulfuric

Răspuns :

ro = ms/V
ms = 153*1,3075 = 200 g H2SO4
c = md*100/ms
c = 80*100/200 = 40%