👤

Ajutor!!! 300 ml solutie de concentratie 50% contin 100 g soda caustica . Calculeaza densitatea ( puteti sa imi spuneti macar datele problemei ?)

Răspuns :

Vs= 300ml
c=50%
md=100g
c=mdx100/ms=> 50=100x100/ms----> ms=200g

ro=m./v-----> ro=200g/300ml=........................calculeaza !!!