Răspuns :
a)ro=m/V--->m= ro x V---->
ms=1,42g/cmcub x1cmcub= 1,42g
c=mdx100/ms---> 69,8=mdx100/1,42---> md=0,99g acid
b)ms=60g 69,8= mdx100/60---> md=41,9g acid
c)ms=63g, 69,8= mdx100/63----> md=44g acid
Vd= m/ro= 44g/1,42g/cmcub=31 cmcub
ms=1,42g/cmcub x1cmcub= 1,42g
c=mdx100/ms---> 69,8=mdx100/1,42---> md=0,99g acid
b)ms=60g 69,8= mdx100/60---> md=41,9g acid
c)ms=63g, 69,8= mdx100/63----> md=44g acid
Vd= m/ro= 44g/1,42g/cmcub=31 cmcub
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!