Răspuns :
4mătase+3stofă=125 | *2 =>
8matase+6stofă=250
2mătase+6stofă =130
__________________ -
6mătase =120 => 1 m mătase =120:6=20 lei
2matase=40 lei
40+6stofă =130
6stofă=90lei
1m stofă =90lei:6=15lei
8matase+6stofă=250
2mătase+6stofă =130
__________________ -
6mătase =120 => 1 m mătase =120:6=20 lei
2matase=40 lei
40+6stofă =130
6stofă=90lei
1m stofă =90lei:6=15lei
*-inmultire
4m-4 metri de matase
2s-2 metri de stofa
4m+3s=125 lei=>4m=125-3s=>m=[tex] \frac{125-3s}{4} [/tex]
2m+6s=130 lei=>2*[tex] (\frac{125-3s}{4} )[/tex]+6s=130=>[tex] \frac{125-3s}{2} [/tex]+6s=130=>(amplificam cu 2 ca sa avem peste tot acelasi numitor si dispare fractia)=>125-3s+12s=260=>-3s+12s=260-125=>9s=135=>s=15=> 1 metru de stofa=15 lei
4m+(3*15)=125
4m+45=125
4m=125-45
4m=80
m=20 lei
4m-4 metri de matase
2s-2 metri de stofa
4m+3s=125 lei=>4m=125-3s=>m=[tex] \frac{125-3s}{4} [/tex]
2m+6s=130 lei=>2*[tex] (\frac{125-3s}{4} )[/tex]+6s=130=>[tex] \frac{125-3s}{2} [/tex]+6s=130=>(amplificam cu 2 ca sa avem peste tot acelasi numitor si dispare fractia)=>125-3s+12s=260=>-3s+12s=260-125=>9s=135=>s=15=> 1 metru de stofa=15 lei
4m+(3*15)=125
4m+45=125
4m=125-45
4m=80
m=20 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!