1.vm=Δx/Δt Δx=30km=30*1000=30000m Δt=10 min=10*60=600s vm=30000/600=5 m/s 2.Δx=80km=80*1000=80000 m vm=60 km/h=60*1000/3600=16.6 m/s vm=Δx/Δt=>Δt=Δx/vm=80000/16.6=4819.277s
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!