Răspuns :
-calculez masa de Mg pur,din p=90%
p=m,px100/m,i
90=m,px100/250---> m,p= 225g Mg pur
-calculez masa de acid si de sare care se obtine teoretic din reactia
1mol......2mol...........1mol 1mol
Mg + 2HCl--------> MgCl2 + H2
24g...... .2x36,5g.........95g
225.......x=684,4g...........y=890,6g
-calculez masa practica de sare care se obtine, cu randamentul dat
m,MgCl2= 890,6x80/100=> 712,5g
-calculez masa de solutie de acid, stiind md= 684,4gHCl
c= mdx100/ms
20= 684,4x100. /ms----> ms...........................calculeaza !!!!
p=m,px100/m,i
90=m,px100/250---> m,p= 225g Mg pur
-calculez masa de acid si de sare care se obtine teoretic din reactia
1mol......2mol...........1mol 1mol
Mg + 2HCl--------> MgCl2 + H2
24g...... .2x36,5g.........95g
225.......x=684,4g...........y=890,6g
-calculez masa practica de sare care se obtine, cu randamentul dat
m,MgCl2= 890,6x80/100=> 712,5g
-calculez masa de solutie de acid, stiind md= 684,4gHCl
c= mdx100/ms
20= 684,4x100. /ms----> ms...........................calculeaza !!!!
mMgO pur = 0,1·250 = 25g n = 25/40 = 0,625 moii
teoretic : nMgCl2 = nMgO = 0,625moli
n practic = 0,8·0,625 = 0,5 moli m= 0,5·95 = 47,5g
b) nHCl = 2nMgO = 2·0,625 = 1,25 moli m = 1,25·36,5 = 45,625g
solutia de HCl : md = 45,625g ; c = 20% ⇒ ms = 228,125g
teoretic : nMgCl2 = nMgO = 0,625moli
n practic = 0,8·0,625 = 0,5 moli m= 0,5·95 = 47,5g
b) nHCl = 2nMgO = 2·0,625 = 1,25 moli m = 1,25·36,5 = 45,625g
solutia de HCl : md = 45,625g ; c = 20% ⇒ ms = 228,125g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!