Răspuns :
Consideri o viteza oarecare expimata in km/h, ex 72 km/h si vrei sa o transformi in metri pe secunda.
Pentru aste transformi km in m si ora in secunde
1km=1000m
1 ora=60*60=3600 secunde
Deci
72km/h=72*1000/3600=72000/3600=20m/s. Sau 70km/h =72/3,6 =20m/s.
Pentru a trannsforma o viteza din m/s in km/h ne folosim de transformarile de mai sus. Ex v=10m/s=0,01*3600=10*3,6=36m/s.
Iti propun o metoda mai simpla si anume:
Pentru a transforma o viteza din km/h in m/s se imparte viteza la 3,6 si pentru a transforma viteza din m/s in km/h se inmulteste cu 3,6 !
Incearca si alte viteze!
Succes!
Pentru aste transformi km in m si ora in secunde
1km=1000m
1 ora=60*60=3600 secunde
Deci
72km/h=72*1000/3600=72000/3600=20m/s. Sau 70km/h =72/3,6 =20m/s.
Pentru a trannsforma o viteza din m/s in km/h ne folosim de transformarile de mai sus. Ex v=10m/s=0,01*3600=10*3,6=36m/s.
Iti propun o metoda mai simpla si anume:
Pentru a transforma o viteza din km/h in m/s se imparte viteza la 3,6 si pentru a transforma viteza din m/s in km/h se inmulteste cu 3,6 !
Incearca si alte viteze!
Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!