👤

. 5,6 L alchenă A dau prin oxidare cu KMnO4/ H2SO4: acid acetic, CO2 și apă. Reacția de obținere a
oxigenului este:
2KMnO4 + 3H2SO4 → K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5 [O]
Volumul de soluție KMnO4 2M consumat este:


Răspuns :

CH3-CH=CH2 + 2 KMnO4 + 3 H2SO4 = K2SO4 + 2 MnSO4 + 4 H2O + CO2 + CH3COOH
22,4 l propenă...........2 moli permanganat
5,6 l propenă....................x
x = 0,5 moli permanganat
c = n/V => V = 0,5/2 = 0,25 l = 250 ml