Cu + 2 AgNO3 = Cu(NO3)2 + 2 Ag M Cu =64 g/mol M AgNO3 = 170 g/mol 64 g Cu......2*170 g AgNO3 0,32 g Cu..............x x = 1,7 g AgNO3 c = md*100/ms ms = md*100/c = 1,7/17 * 100 = 10 g soluție
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!