👤

Am nevoie de ajutor! Urgeeent!!
Se oxidează alchenele ramificate cu formula moleculară C5H10 (cate un mol din fiecare). Cati moli de KMnO4 in mediu acid se consuma (H2SO4)? Și câți moli de CO2 rezultă?
Mulțumesc anticipat!


Răspuns :

(1)  CH2=C(CH3)-CH2-CH3 + 4[O] ⇒  CH3-CO- CH2-CH3 + CO2 + H2O
(2)   H2C=CH-CH(CH3)-CH3 + 5[O] ⇒ CH3-CH(CH3)-COOH + CO2 + H2O
(3)   CH3-CH=C(CH3)-CH3 + 3[O] ⇒ CH3-COOH + CH3-CO-CH3
2KMnO4 + 3H2SO4 ⇒ K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5[O]
n(1)/n1KMnO4 = 5/8    ⇒ n1 KMnO4 = 1,6 moli
n(2)/n2KMnO4 = 1/2 ⇒ n2 KMnO4 = 0,5 mol
n(3)/n3KMnO4 = 5/6 ⇒ n3 KMnO4 = 1,2 moli
-------------
n KMnO4 = 3,3 moli
nCO2 = 2 moli