👤

masa de hidroxid de soda dizolvata in 800 cm cubi solutie cu C=4% si densitatea=1,159g/cm cubi este?

Răspuns :

Vs(volum sol)=800 cm^3

c=4%

Ro o sa il notam cu S (anume densitatea) = 1,159 g/cm^3

Concentratia molara (CM)

Avem o formula pentru CM=(c*S*10)/miu

miu e masa molara, adica masa molara a lui NaOH este = 40

Prin calcule CM o sa dea 1,159 L/mol sau M(molar) cum vrei tu sa notezi

avem o alta formula pentru CM=niu/Vs

unde niu este NR MOLI si Vs este Volumul solutiei

Niu = CM * Vs
Niu= 1,159 * 0,8 (dm^3, am transformat)
Niu = 0,92 moli

m = 0,92 * 40 = 36,8 g de NaOH
ro = ms/V
ms = 1,159*800 = 927,2 g soluție
c = md*100/ms
md = 927,2*4/100 = 37,088 g sodă
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari