densitatea = m apă/V apă m apă = 1000 * 1 = 1000 g apă ms = md + m apă = md+1000 c = md*100/ms 0,9 = 100md/(1000+md) 100md = 900 + 0,9 md 99,1md = 900 md = 9,08 g sare
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!