Un tren cu lungimea l=100m,care se deplasează cu viteza constantă =15m/s traversează un pod cu lungimea d=125m. Calculați timpul necesar traversarii podului.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!