👤

200 grame de soda caustica de puritate 90 % se amesteca cu 300grame apa calculați concentratia soluției obtinuta


Răspuns :

m(imp)=200g
p%=90%
m(H2O)=300g
Cp=?

p%=[m(pur)•100]/m(imp)

=>m(pur)=[p%•m(imp)]/100
m(pur)=90•200/100
m(pur)=180g=md

ms=md+m(H2O)=180+300=480g

Cp=md•100/ms
Cp=180•100/480
Cp=37,5%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari