Răspuns :
ms1=200g
c1=5%
c= mdx100/ms----> md1= 10g
c2= md2x100/ms2 unde md2= md1+md
ms2= ms1+ md
pentru ca masa de substanta ce trebuie adaugata se aduna si la masa ce a fost dizolvata inainte si la masa de solutie
20/100= (10+md)/(200+md)
20(200+md)= 100(10+md)------------------> calculeaza md !!!!
c1=5%
c= mdx100/ms----> md1= 10g
c2= md2x100/ms2 unde md2= md1+md
ms2= ms1+ md
pentru ca masa de substanta ce trebuie adaugata se aduna si la masa ce a fost dizolvata inainte si la masa de solutie
20/100= (10+md)/(200+md)
20(200+md)= 100(10+md)------------------> calculeaza md !!!!
ms. = 200g
c%=5%
md.=?
c%= (md : ms)× 100
md=(c%×ms):100
md=(5×200):100
md=10
c%=5%
md.=?
c%= (md : ms)× 100
md=(c%×ms):100
md=(5×200):100
md=10
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!