👤

Calculați masa de apa care se formează în reactia a 3 moli de hidrogen cu oxigenul.

Răspuns :

2 H2 + O2 = 2 H2O
M H2O = 18 g/mol
2 moli H2......2*18 g apă
3 moli H2.................x
x = 54 g apă