Ți se dă masa de alcool și masa de apă Din aceste două date, calculezi masa soluției și apoi concentrația ms = md+m aăî = 30+120 = 150 g soluție c = md*100/ms = 30*100/150 = 20%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!