👤

400ml de solutie de sare cu densitatea de 2g/cm cub are concentratie de 15%.Aflati cata cantitate de sare este dizolvata in solutie

Răspuns :

d = ms/V
ms = 400*2 = 800 g soluție
c = md*100/ms
md = 800*15/100 = 120 g sare