👤

1 Stiind ca Ga2O3 este un acid amfoter,As4O10 este un oxid acid,iar CaO este un oxid bazic, asezati elementele Ga,As,Ca in ordinea crescatoare a electronegativitatii
2Calculati masa de solutie de acid sulfuric de concentratie 49%,care reactioneaza cu 320 g oxid


Răspuns :

1) 
Electronegativitatea crește în perioadă de la stânga spre dreapta.
Ca < Ga < As
2) CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O
M CuO = 64+16 = 80 g/mol
M H2SO4 = 2*1+32+4*16 = 98 g/mol
80 g oxid........98 g acid
320 g oxid..............x
x = 392 g acid
c = md*100/ms
ms = md*100/c = 392/49 * 100 = 800 g soluție H2SO4 49%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari