👤

Calculeaza cantitatea de substanta si masa magneziului, necesar obtinerii oxidului de magneziu cu masa de 8g

Răspuns :

Mg + 1/2 O2 = MgO
M Mg = 24 g/mol
M MgO = 40 g/mol
24 g Mg........40 g MgO
x...................8 g MgO
x = 4,8 g Mg
n = m/M = 4,8/24 = 0,2 moli Mg