Răspuns :
c = md*100/ms
md1 = 500*25/100 = 125 g zahăr
md2 = md1 = 125 g zahăr
c2 = md2*100/ms2
ms2 = 125/10 * 100 = 1250 g soluție
ms2 = ms1 + m apă
m apă = ms2 - ms1 = 1250 - 500 = 750 g apă
md1 = 500*25/100 = 125 g zahăr
md2 = md1 = 125 g zahăr
c2 = md2*100/ms2
ms2 = 125/10 * 100 = 1250 g soluție
ms2 = ms1 + m apă
m apă = ms2 - ms1 = 1250 - 500 = 750 g apă
ms₁ =500g c₁ =md /ms₁x100 md = c₁xms₁/100
c₁ = 25% md = 25x500/100
c = 10% md = 125g
mapaadaugata =? c = md /ms x100 ms = mdx100/c
ms = 125 x100/ 10
ms = 1250g
mapaadaugata = ms - ms₁
= 1250g - 500g
= 750g
c₁ = 25% md = 25x500/100
c = 10% md = 125g
mapaadaugata =? c = md /ms x100 ms = mdx100/c
ms = 125 x100/ 10
ms = 1250g
mapaadaugata = ms - ms₁
= 1250g - 500g
= 750g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!