Răspuns :
md= c*ms/100
md= 12*20/100
md= 2.4
m apa= ms-md
m apa= 20-2.4
m apa= 17.6g
md= 12*20/100
md= 2.4
m apa= ms-md
m apa= 20-2.4
m apa= 17.6g
c = md/msx100 md= cxms/100 reprezinta masa de substanta dizolvata
md = 12x20/100 md= 2,4g
ms = md + mapa este masa solutiei, adica suma maselor componentilor acesteia
mapa = ms - md mapa = 20g - 2,4g mapa = 17,6g
md = 12x20/100 md= 2,4g
ms = md + mapa este masa solutiei, adica suma maselor componentilor acesteia
mapa = ms - md mapa = 20g - 2,4g mapa = 17,6g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!