Determinati cantitatea de apa care trebuie evaporata pentru a obtine solutii cu concentratia 50% din 800 grame solutie 40% din soda caustica
Urgent!
Îmi trebuie acum!
c = md*100/ms md1 = 800*40/100 = 320 g NaOH md2 = md1 = 320 g ms2 = ms1 - m apă = 800-x c2 = md2*100/ms2 50 = 320*100/(800-x) 32000 = 40000-50x 8000 = 50x x = 160 g apă trebuie evaporată
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!