Răspuns :
ro = m apă/V
m apă = 600*1 = 600 g apă
ms = m apă + m țipirig = 600+150 = 750 g soluție
md = 150 g țipirig
c = md*100/ms = 150/750*100 = 20%
m apă = 600*1 = 600 g apă
ms = m apă + m țipirig = 600+150 = 750 g soluție
md = 150 g țipirig
c = md*100/ms = 150/750*100 = 20%
Ro=ma/v=>ma=600=>ma=600g(apa) ms=ma+m tip=600+150+750 g (solutie) md=150g( tipiring)...... c=md*100/ms =>c=150/750*100=>c=20 % /=supra;;;;; *=la puterea................... O seara buna iti doresc......
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!